Gvido šachta - juodai gera vieta po žeme. O, kas gali būti juodžiau už anglį? - Gal anglis po žeme, tamsoje...?

Zabžas - Lenkijos pietuose, Aukštutinėje Silezijoje, prie Klodnicos upės įsikūręs angliakasių miestas. Ypatingai, turistus traukia XIXa. įkurtos grafo Guido Henckel anglių kasyklos. Iškasama anglis visais laikais kėlė šio krašto ekonomiką ir traukė užkariautojų dėmesį, o vietiniai valdovai lobo iš gaunamo pelno.

Keltuvo bokštas    Įėjimas į šachtų muziejų  

Liftas į požemines trąsas   Požemis 170

Šiuo metu požemių aistruoliams čia įkurtos trąsos 170 ir 320 metrų gylyje, į kurias nusileidžiama specialiais liftais.  Gvido kasykloje galima susipažinti ne tik su kalnakasybos istorija, bet ir su anglių kalnakasių darbo metodais, įrankiais, randamos žaliavos rūšimis. Visiems uždedami šalmai, paruošiami prožektoriai ir leidžiamasi į požeminius nuotykius... 

Vagonėliai anglims vežti   Arklys šachtoje

Turistai vaikšto požemių koridoriais, išskaptuotais daugiau nei prieš šimtą metų, sužino, kaip veikia požeminė ventiliacijos sistema, kokie gyvūnai buvo naudojami darbui palengvinti ir kam buvo naudojamos kalkėmis balintos izoliacinės užtvaros. Labiausiai jaudinanti šios trasos dalis - sprogdinamųjų įtaisų demonstravimas.

Ventiliacijos turbinos    Skaičiuotuvas    Šachtininkų kvėpavimo apsaugos primonės   Detonatorius   170 trąsa   Kalnakasių koplytėlė

Daugelio nuomone, įdomiau lankyti trąsą 320 m gylyje. 320 metrų gylis. Tai giliausia turistinė trąsa Europos anglies kasyklose.  Keliaudami ja galima ne tik apžiūrėti įrenginius ir techniką, bet ir ją išbandyti.  Moderni tokia mašina gali per dieną išgauti iki septynių tūkstančių tonų naudingųjų iškasenų iš žemės gelmių.

Trąsa 320   Trąsa 320

Tai pat puiki proga pabuvoti šachtininko kailyje, padirbėti jo įrankiais, pakrauti į neštuvus iškasenų, pačiupinėti ir pajusti savo rankomis gryniausią anglį. Atrodo, kad čia staiga kalnakasiai metė darbus ir kažkur trumpam išėjo, o kada grįš gali paprašyti ir mūsų padirbėti kartu...

Pagrindiniai kalnakasių įrankiai   Simboilinė kalnakasių atributika   Kalnakasių aprangos dalys   Pakabinami vagonėliai Kai kuriose trąsos vietose pasidaro siaura, žema, tamsu, pradedi jausti net oro trūkumą. Kitur, nebūtina vaikščioti pėsčiomis - turistai važiuoja įdomios konstrukcijos požeminiu traukinuku. Tai vienintelis tokio pobūdžio kasyklų geležinkelis Pasaulyje, kuriuo važinėja lankytojai.

Ekspozicinė senoji kompresorių patalpa   Koncertų ir konferencijų salė 320 m gylyje

Požeminė kelionė baigiasi įspūdingai ir netikėtai - "Pompos" 320 bare. Tai giliausiai po žeme esantis baras Europoje. Čia, be jūsų jau prisikastos anglies, galima įsigyti ypatingo vietinio Gvido alaus, suvenyrų bei papuošalų. Manau, kad visa tai jums tikrai primins, kad lankėtės šioje, tikrąja ta žodžio prasme "juodai geroje" vietoje.

Baras 320   Gvido alus 320 Vestuvininkai šachtų muziejuje   Gidai - Irenijus ir Audrius

         Daugiau info apie Gvido šachtą: 

 www.kopalniaguido.pl