"Eina garsas Prūsų žemės:
        žirgą reik balnoti;
Daug kryžiuočių nuo Malburgo
        rengias mus terioti..."  

                                         Maironis

Malborkas - miestas dešiniajame Nogatės upės krante. Po 1260 m. prūsų sukilimo krašto magistras pastatė tenai Marienburgo pilį, kurios šešėlyje atsidūrė miestas. Čia beveik du amžius buvo kryžiuočių ordino administracinis centras. Tai monumentaliausias Ordino statinys, ypatingai geras didingos viduramžių plytinės pilies pavyzdys.

   

Pilyje padaryti įvairūs architektūriniai ir meniniai sprendimo būdai, kurie paveikė kitų Ordino  ir šiaurės - rytų Europos pilių statybą. Tai taip pat puikus modernėjančių idėjų vystymosi - čia buvo išbandyta ir išvystyta nemažai konservavimo ir restauravimo būdų, kurie šiandien naudojami kaip standartas. 

         

Pilis tokia didelė, čia telpa viskas: Kryžiuočių ordino, Lenkijos ir Lietuvos viduramžių istorijos; kryžiuočių kaip vienuolių ir kaip karių gyvenimo ekspozicijos; gotikinis, gynybinis ir bažnytinis architektūriniai pavyzdžiai; viduramžių statybos naujovės ir šiuolaikinio restauravimo pradžia; ginklų, šarvų, netgi gintaro ekspozicijos. Tai kokio dydžio ta pilis?.. 143 591 kvadratiniai metrai. Didžiausia molio pilis Lenkijoje?.. Europoje?.. Pasaulyje!

   

   

Daugiau info (video):

https://youtu.be/wY30h_nrCkg