"Mažiausi iš didžiausių pasaulio kalnų..." Tatrai (slovak.k / lenk.k Tatry) – kalnų grandinė palei Slovakijos ir Lenkijos sieną, aukščiausia Karpatų kalnų dalis. Kalbininkai teigia, kad Tatrų pavadinimas kildinamas iš ukrainietiško žodžio "toltry" (akmuo). Tatrų vardas pirmą kartą paminėtas XIIa čekų metraštininko Kozmo Prahiečio, kuris rašė, kad Čekijos karalius Boleslovas II išplėtė savo šalį iki "Triti montes" (Tatrų kalnų).

     

Didžiausia kalnų dalis ir visos aukščiausios viršūnės yra Slovakijoje. Aukščiausia viršūnė yra Gerlachas (2655 m). Tatrai plačiai žinomi kaip žiemos sporto vieta su tokiais kurortais kaip Visoke Tatrai, įkurtas 1999 m. ir susidedantis iš atskirų Štrbske PlesoStary Smokoveco ir Tatrų Lomnicos gyvenviečių, taip pat Popradas Slovakijoje bei Zakopanė Lenkijoje.

Gerlacho smailė (Gerlachovsky štit) 2654 m   Lomnicos smailė (Lomnicky štit) 2632 m   Ledo smailė (Ladovy štit) 2627 m

Tatrai susideda iš Vakarų Tatrų (slovak.k Západné Tatry, lenk.k Tatry Zachodnie) ir Rytų Tatrų (slovakiškai Východné Tatry, lenkiškai Tatry Wschodnie). Rytų Tatrai, savo ruožtu, susideda iš Aukštųjų Tatrų (Vysoké TatryTatry Wysokie) ir Belianskų Tatrų (Belianske TatryTatry Bielanskie)Aukštieji Tatrai su savo 24 (ar 25) aukštesnėmis, nei 2 500 m viršūnėmis yra vieninteliai Alpių tipo kalnai visame 1 200 km ilgio Karpatų kalnų ruože.

     

Tatrai turi būti skiriami nuo kitos Slovakijos kalnų grandinės Žemųjų Tatrų (slovak.k Nízke Tatry), kurie yra į pietus nuo Tatrų, nors kartais Tatrų sąvoka naudojama apibūdinti Tatrus ir Žemuosius Tatrus kartu.

Nuo 1949 m. Tatruose veikia Tatrų nacionalinis parkas (TANAP).