Kotoro įlanka (Boka Kotorska) - vingiuota Adrijos jūros įlanka šiaurės vakarų Juodkalnijoje. Kotoro įlanka išskirtina tuo, kad čia yra piečiausias Europos fjordas ir didžiausias natūralus uostų kompleksas Viduržemio rytuose. Regionas apima dvi tarpusavy susijusias įlankas, esančias tarp kalnų, iškilusių beveik iki 1500 m. virš jūros lygio.

Kotoro įlankos vandenys kalnų glėbyje   Kotoro įlankos panorama nuo Lovčeno kalnų   Įlankos pakrantes puošią legendiniai mieteliai

Šis regionas buvo apgyvendintas jau Antikos laikais. Pakrantėse gausu gerai išlikusių viduramžiškų miestų, tokių kaip Kotor, Risan, Tivat, Perast, Prčanj, Herceg Novi, su gražia gamtine aplinka ir turistų traukos objektais. Gamtinis ir kultūro-istorinis Kotoro regionas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą nuo 1979 m. 

Žavesio teikia Uolos Dievo motinos ir Šv.Jurgio salelės   Šv.Jurgio sala su vienuolynu   Dievo Motinos Uolos saloje

Regiono istorinės vertybės yra sutvirtintų ir atvirų miestų architektūra, turtingųjų vilos ir rūmai, kurie harmoningai įsilieję aukštose uolėtose kalvose, vienuolynų ansambliai ir daugybė stačiatikių ir katalikų bažnyčių,  pritraukiančių daugybę turistų bei piligrimų. 

Pakrančių miesteliai užburia savo dvasia   Herceg Novi miesto panorama   Legendinis Kotoro miestas

Tad, nėra nuostabos, kad nuo seniausų laikų Kotoro įlanką norėjo valdyti įvairūs užkariautojai, o vietiniai gyventojai įpratę gyventi nuolat galvodami apie gynybą. Tik įplaukus nuo jūros, mus pasitinka saloje įkurtas gynybinis fortas Mamula, laivų judėjimą nuo senųjų laikų kontroliavo Herceg Novi valdovai, siauriausioje įlankos vietoje kadaise, uždarant kelią priešo laivams, buvo pertempiama galinga grandinė, uolėtuose krantuose užslėpti gynybinių laivų dzotai, o  tolimiausiame įlankos kampe regiono turtus saugo didingas Kotoro miestas-tvirtovė. 

  Mamula gynybinis fortas saugo Kotoro įlankos prieigas   Herceg Novi tvirtovė   Nuo XIXa įkurti slaptieji uolų dzotai

Kotoro įlanką galima apvažiuoti vaizdingu keliu (apie 35 km važiuoti apie 1 val), tačiau taupantiems laiką rekomenduojama keltis per Verigo sąsiaurį (Kamenari-Lepetane ferry). Keltai, kurie nėra brangūs (automobiliui 5 €, autobusui 15 €) ir užtruksite tik 10-15 min. Šiam keltui net prigijęs pavadinimas -  "5 minučių keltas"... .

Kelias aplink Kotoro įlanką   Transporto keltas Lepetane-Kamenari - vadinamas 5 min keltu   Kelias aplink Kotoro įlanką

www.politravel.lt