Pažintis su šalimi dažniausiai prasideda nuo sostinės. Tuo labiau, kad Albanijos sostinė Tirana yra besiorientuojantis į tikro europietiško miesto standartą, viliojantis turistus daugybe muziejų ir kitų lankytytinų vietų. Pagal Albanijos standartus, tai gana jaunas miestas, įkurtas tik 1614 m Suleimano Pašos Barghini. Nepriklausomos valstybės sostine tapo tik 1920 m, po kongreso Liušnės mieste.

   

Pagrindinį Tiranos akcentas – centrinė miesto aikštė, pavadinta šlovingojo Albanijos didvyrio Georgo Skanderbeg vardu. Ši aikštė buvo pastatyta klasikiniu stiliumi Italijos architektų Florestano de Fausto ir Armando Brasini. Aplink aikštę yra pagrindinės oficialios Albanijos institucijos: miesto rotušė, Parlamento pastatas (1924 m). daug bankų ir įvairių šalių ambasadų. Be to, garsiausi sostinės istoriniai ir kultūriniai objektai yra „Skanderbeg“ aikštėje. Tai ir istorinis muziejus, meno galerija, bronzos paminklas Skanderbegui (dg nei 10 m aukščio). Čia galite pamatyti Ethem Bey mečetę (XVIII a), laikrodžio bokštą – Saat-Kuda, kur iš 30 m aukščio nuo terasos galima apžvelgti centro panoramą.

Netoli centro, Lana upės kranto, kuris padalina miestą į dvi dalis, yra stiklo ir betono pastatas su paslaptingu pavadinimu „Pyramid“. Iš pradžių šis pastatas buvo Enver Hoxha muziejus, nes jį sukūrė dukra. Žlugus komunizmui, prabangios marmuro plokštės, kurios puošė fasadą buvo išvogtos ir pastatas tapo nemielas akiai. Ilgai buvo svarstoma, ką su tokiu statiniu daryti. Šiuo metu piramidės pastate yra naktinis klubas su intriguojančiu pavadinimu „Mumija“. Priešais pastatą yra „Taikos varpas“, išlieta iš gilzių ir šaudmenų likučių, kurie buvo panaudoti Kosovo kare. Šis paminklas yra naujos, taikios Albanijos simbolis.

Žodžiai, kuriais teigiama, kad Albanija šiandien yra taiki valstybė, kurios teritorijoje gausu įvairių pasaulio religijų atstovų, nėra tuščių žodžiai! Ir tai galima pajusti jau per pirmąsias apsilankymo šioje žemėje akimirkas. Tik centrinėje Tiranos aikštėje galima pamatyti tik keli metrų atstumu esančią mečetę, katalikų bažnyčią ir stačiatikių katedrą! Šv. Pauliaus katedros pastatymas buvo skirtas dvidešimčiai metų, kai buvo atnaujinta Albanijos autokefalinė stačiatikių bažnyčia ir baigta 2012 m. Tai yra struktūra, kurios centre yra amfiteatras, talpinantis iki 800 žmonių. Varpinės bokšto aukštis yra 46 metrai, susideda iš keturių dalių, simbolizuojančių keturis evangelistus. Rytinėje katedros pusėje gyvena Albanijos ortodoksų bažnyčios vadovas - arkivyskupas.

Nepaisant to, kad Tiranos miestas buvo įkurtas tik XVII a., pats regionas turi ilgą istoriją. Manoma, kad pirmosios gyvenvietės čia atsirado dar akmens amžiuje. Puikus senovės architektūros pavyzdys yra Petrela pilis, kurią prieš keletą tūkstančių metų pastatė Albanijos genties  illyrai. Tvirtovė yra ant uolos kalno, o pro jos langus atsiveria puikus vaizdas į Erzeno slėnį, kalnus ir alyvmedžių giraites.

Albanijos sostinė yra Daiti kalno papėdėje. Kalno viršūnė yra 1615 m aukštyje. „Daity“ teritorijoje buvo sukurtas nacionalinis parkas, kurio plotas yra didesnis nei 3 ha. Čia turistams siūloma išvykos su žirgais, garsiųjų Albanijos bunkerių lankymas, ekskursija apie komunistinio diktatoriaus Enver Hoxha palikimą, apsilankykymas Didvyrių kapinėse, įsiamžnti prie Albanijos motinos statulos. Be to, kalno viršuje yra stebėjimo aikštelė, nuo kurios atsiveria nuostabūs vaizdai į sostinę. Į pačią kalno viršūnę galima pakilti per 15-20 min 4 km ilgio lyno keliu.

www.politravel.lt